Schildroth, Bouchard highlight PVC all-star game rosters; Big East stars battle Saturday

Mr. Basketball finalist Taylor Schildroth of George Stevens Academy of Blue Hill and Miss Basketball finalist Kolleen Bouchard of Houlton will be among the participants in the annual Penobscot Valley Conference Classes C-D senior all-star basketball games to be played next Wednesday in Sereyko Gymnasium at Penobscot Valley High School in Howland.

The girls game will tip off at 5 p.m., followed by the boys game at 6:30.

Members of the girls Home team to be coached by Stephanie Dubay of Mattanawcook Academy in Lincoln are Casey Coombs of Bucksport, Marissa Marter of Stearns of Millinocket, Madison Leighton of Narraguagus of Harrington, Sydney Allen of Central of Corinth, Aspen Flewelling of Houlton, Brooklynn Alberts of Searsport, Bailey Lemieux and Lexi Rowell of Piscataquis of Guilford, Allison Noddin of Schenck of East Millinocket, Natalie Tilton and Kim Voisine of Mattanawcook Academy, Prue Maxwell of Calais and Rebecca Batron of Dexter.

Playing on the girls Away team coached by Kendil Jipson of Bangor Christian are Bouchard, Sidney Farquhar and Peighton Ingersoll of Stearns, Mazie Smallidge of George Stevens Academy, Emily Smith of Central, Audrey Walker of Searsport, Erin Speed of Piscataquis, Baileigh Osborne of Schenck, Tressa Libby of Mattanawcook Academy, Kortney McKechnie of Penobscot Valley, Kaitlyn Webber of Dexter, Orly Vaughn of Deer Isle-Stonington, Morgan Hobert of Bangor Christian and Kristen Graham of Houlton.

Participating on the boys Home team coached by Bill Foley of Greenville are Jacob Hornbrook of Calais, Josiah Couture of Narraguagus, Ben Powell of Searsport, Bryce Gilbert of Piscataquis, Max Mattson and Stefan Simmons of George Stevens, Nick Foley and Connor DiAngelo of Greenville, Jonathan Littlefield of Penobscot Valley, Tanner Stegner of Bucksport, Sammy Huang of Lee Academy and Alex Marotta of Machias.

Members of the boys Away team to be coached by Jeremy Durost of Penobscot Valley are Schildroth, Matt Perkins of Calais, Riley Dionne of Schenck, Alexey Platonov of Lee Academy, Damyan True of Piscataquis, Devin Boone of Greenville, Jacob Bickford of Dexter, Dean Grass of Bangor Christian, Chase Carmichael of Bucksport, Seth Garvin of Stearns, Mason Oliver of Deer Isle-Stonington and Yosie Shteirman of Sumner of East Sullivan.

Big East All-Star game set Saturday

The Big East will hold its senior all-star games and awards ceremony on Saturday at Hermon High School with the girls game beginning at 1 p.m.

An awards ceremony will follow the girls game and then the boys game will tip off.

Admission is $5 for adults and $3 for students and senior citizens.

Members of the girls Maroon Team, coached by Mount Desert Island’s Brent Barker, are: Gabrielle Marquis, Caribou; Hannah Sargent, Ellsworth; Emily Wheaton, Presque Isle; Crystal Bell and Tia Zephir, John Bapst; Corinne Saucier, Old Town; Maddie Pullen and Gabby Chasse, Hermon; Alahna Mild, Mount Desert Island and Isabel Henderson, Orono.

Members of the girls Gray Team, coached by Hermon’s Chris Cameron, are: Searra Herbert, Caribou; Katelynn Bagley, Ellsworth; Avery Nelson, Foxcroft Academy;
Chrissy Skidgel, Presque Isle; Grace Philippon, Abbey Legasse and Caleigh Lebel, John Bapst; Lauren Plissey and Alex Allain, Hermon; and Emily Banks, MDI.

Members of boys Maroon Team, coached by MDI’s Justin Norwood, are: Andrew Phelps and Owen Mild, MDI; Nate Smith, John Bapst; Logan Doucette, Old Town; Griffin Guerrette, Presque Isle; Josh Reed, Foxcroft; Jacob Godfrey, Hermon; Jared Hamilton, Ellsworth; Jim Lin, Washington Academy; and Jonny Spencer, Orono.

Members of the boys Gray Team, coached by Hermon’s Mark Reed, are: Finn McConomy and Colby Lee, MDI; Nick Lakeman, John Bapst; Adam Paterson, Presque Isle; Drew Dankert, Foxcroft; Keenan Marseille and Jordan Bishop, Hermon; Kyle Case and Tihomir Babic, Washington Academy; and Nick
Allen, Caribou.


Ernie Clark

About Ernie Clark

I'm a veteran sportswriter who has worked with the Bangor Daily News for more than a decade. A four-time Maine Sportswriter of the Year as selected by the National Sportscasters and Sportswriters Association, my coverage areas range from high school sports to mixed martial arts.